05 października 2017 21:47 | Aktualności

05.10.2017 r. Pierwszy w naszej szkole EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

W czwartek 05 października 2017 roku cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Inicjatywa przebiegała w tym roku pod hasłem  „Znajomy język obcy”. Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie:

• ponad 200 języków europejskich,
  • 24 języki urzędowe UE,
  • około 60 języków regionalnych i języków mniejszości,
  • wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

(źródło: Goethe-Institut)

W naszej szkole Europejski Dzień Języków stał się okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, ukazania dzieciom różnorodności językowej i kulturowej, a także zachęcenie uczniów do nauki języków obcych. Przedsięwzięcie poprowadziła nauczycielka języka angielskiego w naszej szkole, Pani Ewa Kosikowska. Przedstawicieli każdej z klas zaprosiła do sprawdzeniu swej wiedzy i umiejętności w konkurencjach językowo – leksykalnych. Urozmaiceniem potyczek słownych uczniów był debiut sceniczny działającego w szkole koła językowo – teatralno – recytatorskiego prowadzonego przez Panią Małgorzatę Bednarską. Uczniowie z klas od pierwszej do szóstej zaprezentowali krótkie przedstawienie, którego celem było zachęcenie dzieci do dbałości o kulturę słowa i grzeczności. Miłym akcentem był także muzyczny występ dzieci z Oddziału Przedszkolnego - w tym roku szkolnym po raz pierwszy miały okazję zaprezentować publicznie swoje umiejętności.

Konkurencje przygotowane na dzisiejszą uroczystość wymagały od dzieci między innymi umiejętności zaprezentowania jak największej liczby powitań w językach obcych (na podstawie roztańczonej prezentacji multimedialnej), ułożenia i przekształcenia zapisanego komunikatu językowego, czy zapisywania krótkich słów za pomocą cyrylicy. Najwięcej emocji wywołała zabawa Running Dictation („biegnij po słowo” odmiana „bieganego” dyktanda) polegającego na bezbłędnym przeniesieniu i zapisaniu jak największej liczby słów w języku angielskim i niemieckim.

Uczniom, którzy niechętnie wracali na lekcje, zaproponowano możliwość zaznajomienia się z ciekawostkami językowymi dostępnymi dzięki kodom QR. Za zgodą Pani Dyrektor Iwony Moszyńskiej uczniowie starszych klas uzyskali dostęp do rozwieszonych w szkole kodów, by zabawa nie musiała dobiec końca wraz z zakończeniem uroczystości. Dziękujemy za udaną pouczającą zabawę.

(Marlena Szuwalska)

Tydzień języków obcych 2017