29 października 2017 18:28 | Aktualności

19.10.2017 r. Klasy 5-7 na przedstawieniu teatralnym "Ten obcy"

Uczniowie klas 5-6 na pierwszym w tym roku szkolnym spektaklu teatralnym!

W czwartek 19 października 2017 roku w Centrum Kultury 105 w Koszalinie uczniowie klas piątej, szóstej i siódmej obejrzeli spektakl teatralny zatytułowany „Ten obcy” zagrany przez aktorów Teatru Narodowego we Wrocławiu.

Przedstawienie było jedną z wielu scenicznych adaptacji powieści Ireny Jurgielewiczowej o tym samym tytule i przedstawiało historię czworga przyjaciół, w których świat wkracza chłopiec o imieniu Zenon. Szybko zyskuje sympatię rówieśników, uchylając rąbka tajemnicy o swym pochodzeniu i celu podróży. Przyjaciele podejmują decyzję o udzieleniu chłopcu pomocy w jego długich poszukiwaniach prawdziwego domu. Wspólnymi siłami bohaterowie odnajdują wujka, którego miłość pozwala Zenonowi otworzyć nowy rozdział w życiu.

Przejmująca historia nastoletniego chłopca uciekającego przed przemocą rodzinną i spowodowaną nią samotnością zachwyciła nas i wzruszyła. Wielu widzów mogło utożsamiać się z Pestką, Ulą, Marianem, Julkiem czy Zenkiem. Poruszając temat miłości, przyjaźni i samotności, historia opowiedziana przez wrocławski teatr ma charakter ponadczasowy. Powieść Ireny Jurgielewiczowej sprowokowała na lekcjach języka polskiego poważne rozmowy o przemocy, uzależnieniach w domu rodzinnym, problemie ucieczki z domu... nade wszystko dowodząc, że żaden człowiek nie jest tylko czarno – biały.

(Marlena Szuwalska)