20 listopada 2017 18:27 | Aktualności

17.11.2017 r. Zaduszkowy wieczór wspomnień

W piątek 17 listopada 2017 roku po raz szósty odbyła się tradycyjna wieczornica zaduszkowa w Dunowie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dunowie pod opieką nauczycieli Pani Małgorzaty Bednarskiej, Pani Beaty Górskiej i Pani Marleny Szuwalskiej przygotowali niezapomniany spektakl, w którym ożyły wspomnienia…

W tegorocznym wieczorku wystąpili uczniowie klas piątej, szóstej i siódmej (w kolejności alfabetycznej): Mateusz Abramciów, Iwona Bednarska, Katarzyna Brzostko, Bartosz Czyż, Wiktoria Kopertowska, Dominik Kopertowski, Jakub Majcher, Kinga Mielewczyk, Filip Mielewczyk, Alan Ordecha i Maciej Wencki. Gościnnie na scenie wzruszały Pani Marta Strzelecka i Pani Natalia Bukowska, prezentując własne aranżacje znanych utworów, między innymi „Listu do Boga” i piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej.

Tegoroczną myślą przewodnią było przemijanie, w swej istocie piękne i okrutne zarazem. Młodzi artyści przypomnieli, że wartość przemijaniu nadaje człowiek, będąc dobrym budowniczym spełniającym wolę Boga… Dopóki budujemy, próbujemy, kształtujemy czubkami palców i promieniami oczu, dopóty nie musimy bać się czasu. Naturalny bieg życia to taki, w którym przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko, jednak przybiera świeże kształty, byśmy na nowo czerpali z wiedzy i doświadczeń. Z czasem dostrzegamy, że to, co było wielkie, stało się małe, co porażało, więcej nie poraża, co przydarzyło się złego, zostało zapomniane… Historia to wzór łączący chwile… (cytowane fragmenty pochodzą z wyboru poezji recytowanej podczas wieczornicy). Ważnym elementem występu artystycznego były filmy o charakterze wspomnieniowym. W pierwszym wystąpili Pan Antoni Burzyński i Pan Dominik Zalewski z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, snując niezapomnianą opowieść o czasach swego dzieciństwa, przybliżając los ówczesnych Polaków w świecie objętym szaleństwem wojny i okupacji. Drugi film miał charakter reportażu prezentującego sylwetkę mieszkanki Dunowa, Pani Heleny Kitowicz, która w otoczeniu swego pięknego domu przybliżyła własną historię na tle historii szkoły w Dunowie.

Do filmowych wspomnień odniósł się w swym wystąpieniu jeden z Gości wieczornicy, który – zgodnie z tradycją projektu – zabrał głos po zakończeniu części artystycznej: Pan Cezary Czenko wyraził wzruszenie przedstawioną historią, utożsamiając losy partyzantów z losem swych dziadków. Podkreślił, jak ważną rolę mają do spełnienia współcześni nauczyciele i w jak wartościowy sposób spełnili ją, sięgając po film. Swe wzruszenie i podziękowania dla aktorów i opiekunów projektu wyrazili także Wójt Gminy Świeszyno, Pani Ewa Korczak, Proboszcz Parafii Świeszyno, Ksiądz Doktor Dawid Fuławka oraz Pan Stefan Romecki, Poseł na Selm RP, Kawaler Orderu Uśmiechu.

Przygotowanie wieczornicy było efektem współpracy całego zespołu nauczycieli Szkoły Podstawowej w Dunowie. Nieodzownym elementem projektu była niebywała dekoracja przygotowana przez Panią Iwonę Moszyńską i Panią Ewę Szymkowicz. Stanowiła uzupełnienie scenariusza i wprowadzała widownię w nastrój wyciszenia, zadumy. Dziękujemy także Pani Agacie Zglinickiej za przygotowanie plakatów i zaproszeń z okazji Zaduszek oraz wszystkim nauczycielom, bez których pomocy opiekunowie projektu nie mogliby sprawnie przygotowywać uczniów do tak wymagającego występu, jakim jest wieczornica zaduszkowa.
(Marlena Szuwalska)

Źródło zdjęć: http://swieszyno.pl/galeria/zaduszkowy-wiecz%C3%B3r-wspomnie%C5%84