Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!:: Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!:: Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

25 kwietnia 2017 18:05 | SAMORZĄD UCZNIOWSKI

25.04.2017 r. - ,,Różne wymiary gitary"

 

 

            W dniu 25.04.2017 r. w Szkole Podstawowej  w Dunowie odbył się kolejny koncert umuzykalniający pt. ,,Różne wymiary gitary". Panowie  Remigiusz Błaszków i Przemysław Olszewski przybliżyli historię gitary  i dali mistrzowski  popis swoich umiejętności.
            Gitara wywodzi się z rodziny instrumentów strunowych, mających swoje początki
w czasach starożytnych. Pierwsze gitary z zaznaczoną talią pojawiły się we Włoszech
i Hiszpanii w czasach Renesansu. Od tamtej pory w Europie stopniowo rosła ich popularność, gdyż rzeczą łatwą jest już po krótkim czasie zagrać proste melodie. W XIX wieku ustalono, że miejscem narodzin współczesnej gitary klasycznej była Hiszpania.
W tym samym czasie, w Ameryce Północnej, nastąpił rozwój gitar z metalowymi strunami, instrumentów z płaską płytą wierzchnią i gitar orkiestrowych. Gitara była jednym
z pierwszych instrumentów,  których dźwięk udało się wzmocnić.
            Gitara elektryczna została rozpowszechniona w latach trzydziestych przez muzyka jazzowego Charliego Christiana i innych muzyków tego okresu. W latach 50-tych i 60-tych moda na gitarę zaczęła rozszerzać się na większość obszarów muzyki i ta tendencja trwa do dziś. Różnorodności oraz popularności towarzyszył stały postęp w technice grania oraz dobrze zapowiadające się innowacje. /Małgorzata Śmiałkowska/

Przeczytano: 173 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: