AKCJE I PROGRAMY EDUKACYJNE

19 kwietnia 2017 20:46 | AKCJE I PROGRAMY EDUKACYJNE

19.04.2017 r. - 74.rocznica powstania w getcie warszawskim - akcja Żonkile

Łączy nas pamięć

19 kwietnia, w 74 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Dunowie uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile" (kwiaty symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję). Związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w warszawskim getcie składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Dla uczniów zaplanowano szereg działań mających przybliżyć tematykę holokaustu i wydarzeń związanych z wybuchem powstania w Getcie Warszawskim.

W ramach Akcji podjęto następujące działania:

1. Uczniowie klas 1-6, wykonywali papierowe żółte żonkile.

2. Została przygotowana gazetka informacyjna.

3. Krótki apel poświęcony obchodom 74 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przygotowany przez Samorząd Uczniowski.

4. Odbyły się lekcje według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Polin.

Pani Dyrektor Małgorzata Bednarska zwróciła się do dzieci, by przysłuchiwały się emitowanym 19 kwietnia serwisom informacyjnym i nie bały szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z tragicznym wydarzeniem historycznym, jakim było powstanie w getcie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

/Małgorzata Śmiałkowska/