UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

26 kwietnia 2017 17:51 | UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

26.04.2017 r. - Apel poświęcony świętom majowym

W środę 26 kwietnia 2012r. cała społeczność Szkoły Podstawowej w Dunowie wzięła udział w uroczystym apelu poświęconym obchodom ważnych świąt narodowych Polaków. Uczciliśmy państwowe ŚWIĘTO PRACY obchodzone 1 maja, DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ obchodzony 2 maja oraz ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA upamiętniające podpisanie Konstytucji 3 maja.

Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy pierwszej i czwartej,
zaś uroczystość poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Katarzyna Brzostko z klasy piątej. Wystąpienie miało charakter pantomimy, która
w symboliczny sposób odniosła się do problemów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdy nasz kraj padł ofiarą państw zaborczych. Ważnym dokonaniem ówczesnego pokolenia stała się pierwsza w Europie i zarazem druga na świecie konstytucja, która wprowadzała nowy ład. Mimo że obowiązywała jedynie czternaście miesięcy, okazała się próbą mądrości Polaków.

Po odegraniu pantomimy uczestnicy apelu obejrzeli fragment prezentacji multimedialnej pochodzącej z zasobów You Tube. W ten sposób uczniom starszych klas przypomniano najważniejsze fakty związane z okresem zaborów,
a najmłodszych zaznajomiono z pięknymi pieśniami narodowymi. Na zakończenie przedstawiciele klasy pierwszej i czwartej przypomnieli zebranym, jakie święta obchodzimy w dniach 1, 2 i 3 maja, podkreślili, jakie są współczesne symbole narodowe Polaków, objaśnili symbolikę barw narodowych.

Przesłaniem apelu było przekonanie, że Polacy muszą poznawać karty swej historii, czerpać z nich siłę i mądrość. Będąc członkami Unii Europejskiej, powinniśmy w szczególny sposób pamiętać o naszej historii: współpracować
z innymi krajami, pielęgnując zarazem naszą tożsamość. Do tych słów odniosła się
w swym wystąpieniu Pani Dyrektor Małgorzata Bednarska, nawiązując
do symboliki zastosowanej w pantomimie wykonanej przez młodzież.

(Marlena Szuwalska)