UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

03 czerwca 2017 01:28 | UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

02.06.2017 r . Sportowy festyn rodzinny w Szkole Podstawowej w Dunowie

W piątek 02 czerwca 2017 roku cała społeczność naszej szkoły świętowała obchody Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca zarazem. Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele oraz zaproszeni goście bawili się wspólnie na festynie rodzinnym, który wpisał się już w tradycję szkoły. Koordynatorem festynu była p. Agata Zglinicka i p. Iwona Moszyńska.

W tym roku z naszego zaproszenia skorzystali Ksiądz dr Krzysztof Kantowski, Przewodniczący Rady Gminy Świeszyno, przedstawiciel Multimedialnego Centrum Kultury e-Eureka. Biblioteka Publiczna w Świeszynie i prezes Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Orzeł zarazem, Pan Jacek Marcinkowski, Skarbnik Gminy Świeszyno, Pan Remigiusz Szymański, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej, Pani Helena Zochniak, Inspektor ds. promocji, kultury, turystyki, kultury fizycznej pracownik ds. kultury w Urzędzie Gminy, Pan Bartosz Piątkowski, Sołtys Dunowa i Przyjaciel szkoły, Pani Jadwiga Waśko, sołtys Giezkowa, Pani Angelika Gawrońska. Bezpieczeństwo zapewniał komendant Straży Gminnej, Pan Rafał Wolin. Uroczystość prowadziły Panie Małgorzata Śmiałkowska i Marta Schmidt.

Jak zawsze Organizatorzy zapewnili rozrywkę na najwyższym poziomie. Uczniowie klasy pierwszej, czwartej i koła plastyczno – muzycznego zaprezentowali występy artystyczne oraz wspólnie wykonali emocjonujące Sto lat dla wszystkich Rodziców. Dla uzdolnionych sportowo – i nie tylko – przygotowano konkurencje, za udział w których dzieci i Rodzice otrzymywali nagrody. Można było bezpłatnie korzystać z tzw. dmuchańców. Gościliśmy także cyrk Bambolino z Ukrainy, który zaprezentował między innymi pokaz iluzji i taniec brzucha, a występ klauna rozbawił najmłodszych do łez. Dzieci chętnie korzystały z możliwości zrobienia sobie zdjęcia z wężem.

Ważnym punktem programu było zaprezentowanie nowej dyscypliny sportowej speed-ball. Nauczyciel wychowania fizycznego Pani Małgorzata Śmiałkowska przybliżyła tajniki rozwijającej się od niedawna w Polsce dyscypliny. W ramach ogólnopolskiego projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich szesnaście szkół – po jednej z każdego województwa – otrzymało trzy zestawy do gry oraz instruktaż od certyfikowanych trenerów. Trenerem naszych uczniów został pan Zbigniew Bizoń - Wicemistrz Polski w speed-ballu z 2016 roku, zawodnik polskiej kadry na Mistrzostwach Świata, trener, sędzia z uprawnieniami międzynarodowymi. Wyróżniony przez Międzynarodową Federację Speed-ball
z siedzibą w Kairze za działalność w Polsce na rzecz rozwoju speed-ballu, pan Zbigniew Bizoń jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia SPORTOWNIA. Gościł już w naszej szkole, o czym pisaliśmy na stronie internetowej, gdyż nasza placówka zakwalifikowała się do regularnych treningów jako jedyna w województwie zachodniopomorskim. W okresie od kwietnia do września 2017 roku uczniowie uczestniczą w regularnych treningach, a następnie dwoje najlepszych zawodników wystąpi na mistrzostwach Polski, które odbędą się w Krakowie. Podczas festynu rodzinnego uczniowie klas 4-6 dali pokaz nowej gry w systemie singlowym,
czyli w parach, w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym. Propagatorami speed-balla oraz realizatorami projektu są: Stowarzyszenie Speed-Ball Polska z Krakowa oraz Stowarzyszenie SPORTOWNIA z Myślenic. Nie zabrakło chętnych także wśród Rodziców i Gości festynu – spontanicznie sprawdzili swe możliwości, zgłaszając się do gry.

Następnie w rytm najnowszych przebojów instruktorka zumby, Pani Martyna Gradus, porwała szczególnie wytrwałych do tańca. Wyzwanie w pełnym słońcu podjęli niemal wszyscy, jednak tylko kilkoro uczniów dotrzymało Prowadzącej kroku do samego końca. Tradycyjnie Rodzice przygotowali i prowadzili słodki bufet, a zaprzyjaźniona firma Adamus z Koszalina – pożywną grochówkę. Nie zabrakło ciast oraz zdrowej żywności, m. in. kanapek, lekkich sałatek i napojów.

Nie sposób w krótkim artykule prasowym oddać atmosfery towarzyszącej nam wszystkim podczas rodzinnego festynu. Hasło Dzień Rodziny doskonale obrazuje aktywnie spędzony czas./oprac. Marlena Szuwalska/

Festyn 2017