SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

29 maja 2017 11:24 | SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

26.05.2017 r. - Przedstawienie profilaktyczne dla kl. 4-6 "Twoje nowe jutro"

Spektakl teatru Kurtyna w naszej szkole! W piątek 26 maja uczniowie klas 4-6 mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym w wykonaniu krakowskiej Kurtyny. Przedstawienie zatytułowane „Twoje nowe jutro” obejrzeliśmy w ramach działalności profilaktycznej Szkoły Podstawowej w Dunowie dzięki współpracy w Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Niedalinie. Spektakl opowiadał o wydarzeniach, które miały miejsce w pewnym bliżej nieokreślonym małym miasteczku. Jego społeczność żyje niepokojącą informacją o zniknięciu nastoletniej Oli, bliscy i nauczyciele bezskutecznie próbują wpaść na trop dziewczynki. Okazuje się, że dramat dziecka może mieć związek z trudną sytuacją rodziny – rodzice przechodzą przez rozwód, ojciec nadużywa alkoholu, matka jest bezrobotna… Plotki o rozpadzie rodziny Oli od dłuższego czasu stanowią wiodący temat rozmów mieszkańców miasteczka, a Ola jest obiektem drwin i złośliwych uwag rówieśników, także w Internecie. Odkrycie tego faktu przez jednego z nauczycieli i próba uzdrowienia niezdrowej atmosfery w szkole napotykają na zmowę milczenia. Początkowo nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za dramat wykluczenia dziewczynki ze społeczności. Przedstawienie poruszające niezwykle istotny temat przemocy werbalnej, emocjonalnej, wreszcie fizycznej, wskazuje, jak trudno kierować własnymi emocjami, podejmować słuszne decyzje wbrew opinii większości, w jaki sposób radzić sobie z presją otoczenia, pozostając sobą. Stawia pytanie o wpływ substancji psychoaktywnych na życie młodego człowieka, wskazuje na tendencję do łamania prawa w związku ze stosowaniem używek. Nauczyciel, który ostatecznie ma wielki udział w odnalezieniu Oli, okazuje się wiodącym autorytetem, pod którego wpływem młodzież uświadamia sobie konsekwencje prawne swych decyzji. Spektakl spotkał się z niezwykle serdecznym odbiorem naszych młodych widzów. Uczniowie i nauczyciele śmiali się do łez, gdyż – mimo poważnej tematyki poruszanej w przedstawieniu – ujrzeli na scenie rzeczywistość łudząco podobną do własnej… Trudno było nie oprzeć się wrażeniu, że być może to opowieść o nas samych, opowieść, która daje nam szansę podejrzenia własnych słabości, wskazująca nieprzekraczalne granice moralne i etyczne… (Marlena Szuwalska)