Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!:: Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!:: Słyszę i zapominam. Widzę i pamiętam. Robię i rozumiem!

NASZE WYCIECZKI

15 czerwca 2016 20:24 | NASZE WYCIECZKI

14 czerwca 2016 r. - szkolna wycieczka do BISKUPINA

14 czerwca 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dunowie pojechali na szkolną wycieczkę do Biskupina. Pierwszym etapem wycieczki była podróż kolejką wąskotorową ze Żnina przez Wenecję do Biskupina. Podróż wąskotorówką to niesamowite przeżycie, prawie dla wszystkich uczestników wyjazdu była to pierwsza podróż takim środkiem lokomocji.  Gdy już wysiedliśmy, kierowaliśmy się do osady biskupińskiej, gdzie zwiedzaliśmy prasłowiański gród i przekonaliśmy się, jak żyli nasi przodkowie, obejrzeliśmy ciekawe wystawy archeologiczne regionu historyczno-etnograficznego zwanego Pałukami. Chociaż muzeum mieści się w niewielkiej miejscowości, to jest bardzo popularne za sprawą niecodziennego stanowiska archeologicznego oraz corocznego festynu tematycznego, bardzo chętnie i często odwiedzanego przez turystów z Polski i całego świata. W ramach zwiedzania odbyliśmy lekcje muzealne: klasy 3-6 „Historia pieniądza” a klasy 1-2 „Jak budowano gród”. Lekcje były bardzo ciekawe. Następnie, podzieleni na dwie grupy, zwiedzaliśmy z przewodnikiem osadę biskupińską. Po drodze mieliśmy okazję podziwiać ludzi, którzy z chęcią prezentowali nam przy numerowanych stanowiskach czynności związane z codziennością swoich przodków. Po krótkiej przechadzce znaleźliśmy się pod bramą, która jest dokładnym duplikatem bramy osady odnalezionej podczas wykopalisk. Samo grodzisko również jest rekonstrukcją tego z dawnych czasów. Znajdują się tam rzędy drewnianych domów pokrytych jednym dachem. Na miejscu pan  przewodnik oprowadził nas po domostwach naszych przodków i zapoznał z historią osady. Jako uczestnicy wycieczki dowiedzieliśmy się też, jak żyli i czym się zajmowali ludzie zamieszkujący kiedyś to miejsce,  jak rozwijało się tam życie, jak ludzie borykali się z problemami życia codziennego. W planie wycieczki mieliśmy zwiedzanie Dino Parku w Rogowie. Niestety pogoda popsuła nam plany. Musieliśmy je zmienić.  W Człuchowie zatrzymaliśmy się na CANPOLu, gdzie zobaczyliśmy mini zoo i poszaleliśmy na tamtejszym placu zabaw.

 Dla każdego z nas  była to dobra lekcja historii, niezapomniane przeżycia i sympatycznie spędzony dzień.  Mamy nadzieję, że takich wycieczek jest przed nami jeszcze wiele.    
/Uczniowie z kl. 4/

 

Przeczytano: 707 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Biskupin